Tehnička podrška
  • REDNI BROJ PITANJA: 2.23. 448HHVNN DATUM ZAPRIMANJA PITANJA: 09.12.24, 10:14
    Prihvatljivost projekta

    Poštovani,

    Na pitanje o prihvatljivosti bioplinskih postrojenja odgovarate sljedeće:

    Kako je navedeno u poglavlju 2.15. Održivi razvoj, u slučaju ulaganja u recikliranje biootpada rezultirajući proizvod (sekundarna sirovina) mora udovoljiti zahtjevima za gnojidbene materijale navedenim u Kategoriji sastavnih materijala 5. (CMC 5.) točka 1. podotočka (a), kako je primjenjivo u Prilogu II. Uredbe EU 2019/1009 i odgovarajućim nacionalnim pravilima o gnojivima/poboljšivačima tla za poljoprivrednu uporabu. Nadalje, projekti trebaju dokazati da neće dovesti do značajnih emisija stakleničkih plinova, te projekti biostabilizatora/kompostera moraju biti opremljeni sustavom za praćenje emisija CO2 te opremljeni filterom za čišćenje zraka koji smanjuje emisije stakleničkih plinova u atmosferu.

    Pošto navedeno ne daje odgovor zbog nepostojeće nacionalne regulative na koju se pozivate u odgovoru, dajemo detaljnije stanje i molimo vas za odgovor u što kraćem roku kako bi se mogli prijaviti ako smo prihvatljiv prijavitelj.

    Sekundarna sirovina udovoljava zahtjevima za gnojidbene materijale navedenim u Kategoriji sastavnih materijala 5. (CMC 5.) točka 1. podotočka (a), kako je primjenjivo u Prilogu II. Uredbe EU 2019/1009, analize digestata se rade prema navedenoj Uredbi.  

    Dio koji se odnosi na nacionalna pravila o gnojivima/poboljšivačima tla za poljoprivrednu uporabu, ne možemo zadovoljiti iz razloga što nacionalna regulativa ne postoji, odnosno Ministarstvo poljoprivrede nije donijelo Pravilnik o gnojidbenim proizvodima kako je navedeno u Zakonu o gnojidbenim proizvodima NN 39/23, nema propisa koji bi regulirao EU i HR gnojidbeni proizvod, osim navedene Uredbe koja se odnosi samo na EU gnojidbene proizvode.

     

    Za dio koji se odnosi na emisije stakleničkih plinova, u Zaključku Ministarstva zaštite okoliša vezanom za izdavanje okolišne dozvole navodi se za NRT 8.-emisije u zrak:  

    „obzirom da se radi o trenč silosu kao difuznom izvoru emisija u zrak, tehnika nije primjenjiva“.

    Trenč silosi su skladište sirovine (silaže i biorazgradivog otpada-za koji posjedujemo dozvole za gospodarenje otpadom), silaža je pokrivena folijom koja smanjuje emisije u zrak.

    Sirovina-otpad koji se skladišti na dijelu trenča se dozira u najkraćem roku u proizvodni proces, ostalo se dozira direktno prilikom dovoza na bioplinsko potrojenje.

    Emisije u zrak iz bioplinskih motora se mjere 1x godišnje, rezulatati zadovoljavaju zakonske propise.

    Jesmo li mi kao bioplinsko postrojenje prihvatljiv prijavitelj?

    Unaprijed hvala na odgovoru.

    Lp

    Nadležno tijelo nije u mogućnosti odgovarati na pitanja koja zahtijevaju ocjenu prihvatljivosti konkretnog projekta ili prijavitelja, konkretnih aktivnosti, konkretnih troškova i slično.

    Projektni za izgradnju i opremanje se načelno financiraju kroz Članak 41. Potpore za ulaganje u promicanje energije iz obnovljivih izvora, obnovljivog vodika i visokoučinkovite kogeneracije GBER-a, dok se ovaj poziv odnosi na projekte recikliranja:

    -     neopasnog građevnog otpada,

    -     odvojeno sakupljenog biootpada,

    -     neopasne otpadne plastike

    sukladno poglavlju 1.2. Svrha poziva UzP-a.

    Vezano uz Okolišni cilj 1. Ublažavanje klimatskih promjena navedenim u poglavlju 1.15 Održivi razvoj, Prijavitelj kroz svoju projektnu prijavu u slučaju ulaganja u recikliranje biootpada dokazuje da rezultirajući proizvod (sekundarna sirovina) udovoljava i zahtjevima navedenim u odgovarajućim nacionalnim pravilima o gnojivima/poboljšivačima tla za poljoprivrednu uporabu. Sukladno navedenom u poglavlju I. Opće informacije, propisi koji se odnose na ovaj Poziv su propisi koji su važeći u trenutku njegove objave, te se na Upute i ostalu prateću dokumentaciju, kao i na sve odnose koji proizlaze iz Poziva, primjenjuje pozitivno zakonodavstvo što uključuje zakonske i podzakonske akte RH i EU koji su naknadno stupili na snagu, kao i sve njihove kasnije izmjene i dopune. Dužnost je prijavitelja provjeriti primjenjivo zakonodavstvo u trenutku dostave projektnog prijedloga, jer će se na prijavitelja primijeniti propisi koji su na snazi (važeći) u trenutku podnošenja projektnog prijedloga.

    DATUM ODGOVORA: 17.12.24, 15:24