Logotip sustava e-NPOO fondovieu
Tehnička podrška
Povratak na poziv

Poziv je Zatvoren

Naziv poziva: Dokazivanje inovativnog koncepta

Kod poziva: NPOO.C3.2.R3-I1.01

Kategorije

  • Sva pitanja (238)
  • Prihvatljivost prijavitelja (33)
  • Prihvatljivost projekta (9)
  • Prihvatljivost troškova (72)
  • Prihvatljivost aktivnosti (16)
  • Ostalo (108)
  • REDNI BROJ PITANJA: 1.1. 27tRckMa DATUM ZAPRIMANJA PITANJA: 29.08.22, 08:44

    Poštovani,

    Vidio sam na raznim stranicama da se mogu dobiti bespovratna sredstva putem EU fondova za dokazivanje inovativnog koncepta. Negdje piše da samo mogu sudjelovati mikro, mala i srednja poduzetništva, a negdje piše da mogu sudjelovati i fizičke osobe – građani. Zanima me šta je od tog točno tj. zanima me ovo drugo, da li ja kao ''obična osoba'', građanin koji nema firmu mogu podnijeti zahtjev ili to mogu samo firme?

    Ako je to samo za firme, da li onda kada bi otvorio j.d.o.o mogao sudjelovati?

    Lp,
    Domagoj Filić

    Poštovani,

     

    u okviru Poziva „Dokazivanje inovativnog koncepta“, kao što je navedeno u poglavlju 2.1. Prihvatljivost prijavitelja Uputa za prijavitelje, prihvatljivi prijavitelj je onaj koji zadovoljava definiciju mikro, malog ili srednjeg poduzeća (sukladno Prilogu I. Definicija malih i srednjih poduzeća Uredbe 651/2014) ili je istraživačka organizacija koja zadovoljava definiciju organizacije za istraživanje i širenje znanja (sukladno Uredbi 651/2014).

     

    Fizičke osobe stoga nisu prihvatljivi prijavitelji.

    Vezano za jednostavno društvo s ograničenom odgovornošću (j.d.o.o.),  Pozivom nisu definirana ograničenja koja se odnose na takav tip društva.

     

    Napominjemo da je prihvatljivost prijavitelja predmet provjere tijekom postupka dodjele bespovratnih sredstava te Nadležno tijelo ne daje prethodno mišljenje vezano uz prihvatljivost prijavitelja, a u interesu jednakog tretmana projektnih prijedloga.

    DATUM ODGOVORA: 29.08.22, 15:13

  • REDNI BROJ PITANJA: 1.2. 27ufhDro DATUM ZAPRIMANJA PITANJA: 30.08.22, 08:30

    Poštovani,

    Mi smo poduzetnička potporna institucija u ulozi prepoznatog centra pa prema uvjetima  Poziva ne pripadamo u kategoriju „organizacija za istraživanje i širenje znanja“. Budući da mi predstavljamo „partnere koji ne zadovoljavaju definiciju organizacije za istraživanje i širenje znanja“ primjenjuju li se na nas intenziteti potpora navedeni u zadnjoj stavci točke 2.12 Poziva?  Ako je tako, u koju kategoriju poduzetnika pripadamo prema veličini ako smo prema broju zaposlenih (6) i ostalim pokazateljima mikro poduzeće, ali smo ujedno u vlasništvu županije?

    Nadalje, ako se na nas gleda kao na poduzetnike u ulozi prepoznatog centra, znači li to da imamo pravo na najviše 7% iznosa ukupno prihvatljivih troškova projekta za pokrivanje naših troškova ili nam se još na tih 7% obračunava 70% intenziteta pa u tom slučaju imamo pravo na ukupno 70% od 7% ukupnih prihvatljivih troškova projekta. Na primjer, ako bi ukupni prihvatljivi troškovi projekta bili 600 000,00 kn, na troškove aktivnosti upravljanja inovacijskim ciklusom (koje bi mi kao Prepoznati centar odrađivali u partnerstvu s prijaviteljem) otpada max. 7% (42.000,00 kn). Predstavlja li tih 7% ukupna bespovratna sredstva na koja imamo pravo za pokrivanje troškova ili predstavlja ukupne prihvatljive troškove na koje će se primijeniti stopa intenziteta od 70%, što znači da bi imali pravo na ukupno 29.400,00 kn bespovratnih sredstva za pokriće troškova?

    Ako kao Prepoznati centar, za određeno poduzeće odrađujemo aktivnosti iz grupe C koje se odnose na upravljanje inovacijskim ciklusom, jesmo li onda mi partneri poduzeću/prijavitelju ili smo čisto podizvođači. Drugim riječima, koja je naša uloga?

    I posljednje, trebamo li za odrađene sate na kojima će se temeljiti troškovi osoblja voditi evidenciju radnih sati i ako da, u kojem obliku će se ta evidencija voditi?

    Lp.,

    Poštovani,

     

    kao što je navedeno u poglavlju 2.12. Uputa za prijavitelje na str. 25,  bespovratna sredstva koja se dodjeljuju partnerima koji ne zadovoljavaju definiciju organizacije za istraživanje i širenje znanja na ovom Pozivu predstavljaju državnu potporu i tada partneri mogu dobiti bespovratna sredstva prema intenzitetima za određene vrste potpore kako slijedi:

    Potpore za istraživanje i razvoj (članak 25. Uredbe Komisije (EU) br. 651/2014):

    •             Mikro i mala poduzeća – 70%;

    •             Srednja poduzeća – 60%,

    a prema vrstama troškova navedenima u poglavlju 2.10., str. 23. (podnaslov Prihvatljive kategorije troškova partnera).

     

    U interesu jednakog postupanja, Nadležno tijelo ne može dati prethodno mišljenje vezano uz prihvatljivost prijavitelja i partnera, kao ni vezano uz određivanje kategorije veličine poduzeća. Vezano za tumačenje veličine poduzeća, upućujemo vas na Prilog I. Uredbe Komisije (EU) br. 651/2014 i na praktični „Vodič za korisnike o definiciji malih i srednjih poduzeća“ Europske komisije:

    https://strukturnifondovi.hr/wp-content/uploads/2017/06/Vodiczakorisnikeodefinicijimalihisrednjihpoduzeca.pdf

    Ako je Prepoznati centar partner na projektu, ukupan iznos njegovih prihvatljivih troškova ne smije biti veći od 7% prihvatljivih troškova projekta, a ako ujedno ne zadovoljava definiciju organizacije za istraživanje i širenje znanja na ovom Pozivu, kao što je gore navedeno, na troškove navedene u poglavlju 2.10., str. 23. (podnaslov Prihvatljive kategorije troškova partnera), primjenjuje se i odgovarajući intenzitet, s obzirom na kategoriju poduzeća u koju pripada.

     

    Ako je prijavitelj poduzeće, tada ono projekt provodi samostalno. Poduzeće kao prijavitelj tada, između ostalih, ima pravo na troškove savjetodavnih usluga za upravljanje inovacijskim ciklusom koje će nabaviti od Prepoznatog centra. Prepoznati centar u tom slučaju nije partner na projektu, nego vanjski pružatelj usluga.

     

    Vezano za posljednje pitanje, u slučaju kada je Prepoznati centar partner na projektu, Partner je obvezan čuvati dokumentaciju koja se odnosi na izravne troškove osoblja,  među kojima su i evidencije radnog vremena, odnosno osoblje zaposleno na projektu je obvezno voditi evidenciju radnih sati. Oblik evidencije nije propisan, no evidencija svakako mora biti ovjerena od strane institucije.

    DATUM ODGOVORA: 05.09.22, 16:20

  • REDNI BROJ PITANJA: 1.3. 27vwFAOQ DATUM ZAPRIMANJA PITANJA: 30.08.22, 14:47

    Poštovani,

     

    U Uputama za prijavitelje, točka 2.3. Kriteriji za isključenje prijavitelja/partnera, navedeno je da nisu prihvatljivi „paušalni obrti“.

    Smatramo da je navedeno diskriminirajuće te da se istima mora omogućiti ravnopravno sudjelovanje u raspisanom Pozivu.  

     

    Prema Zakonu o obrtu, obrt je samostalno i trajno obavljanje dopuštenih gospodarskih djelatnosti na tržištu, koje se mogu obavljati kao proizvodnja, promet ili usluge. Obrt obavljaju fizičke osobe, a samo iznimno i pravne osobe koje provode naukovanje za vezane obrte. U obrtu je dopuštena svaka gospodarska djelatnost koja nije zakonom zabranjena.

     

    „Paušalni obrt“ je vrsta poslovnog subjekta koji je u ubiti klasičan obrt, ali se oporezivanje vrši paušalno. Razlika nastaje dakle s porezne strane, jer se porez uplaćuje paušalno.

     

    U skladu s člankom 1. (PREPORUKA KOMISIJE od 6. svibnja 2003. o definiciji mikropoduzeća, malih i srednjih poduzeća (priopćena pod brojem dokumenta C(2003) 1422)) piše da status MSP-ova ovisi u prvom redu o ekonomskoj djelatnosti subjekta, bez obzira na njegov pravni oblik.

    Stoga MSP-ovi mogu biti i samozaposlene osobe i obiteljska poduzeća koja se bave obrtom ili drugim djelatnostima te partnerstva ili udruženja koja se redovno bave ekonomskom djelatnošću. Sve djelatnosti kojima se roba ili usluge nude na određenom tržištu u načelu su ekonomske djelatnosti

     

    Sukladno definiciji MSP-a, „Paušalni obrt“ pripada u kategoriju mikropodezeća te isti mora biti prihvatljiv prijavitelj prema ovom Pozivu.

    Poštovani,

    paušalni obrti nisu prihvatljiv prijavitelj prema odredbama Poziva, prema odluci Nadležnog tijela odgovornog za dodjelu sredstava prema ovom Pozivu.

    DATUM ODGOVORA: 05.09.22, 16:24

  • REDNI BROJ PITANJA: 1.4. 27yk9vCg DATUM ZAPRIMANJA PITANJA: 30.08.22, 15:14

    Poštovani,

    zanima nas po kojoj su osnovi paušalni obrti izuzeti iz kategorije prihvatljivih prijavitelja? Također, što su virtualni kolaborativni subjekti usmjereni na istraživanje i širenje znanja, navedeni u definiciji organizacije za istraživanje i širenje znanja na stranici 12 Uputa za prijavitelje?

    Poštovani,

    paušalni obrti nisu prihvatljiv prijavitelj prema odredbama Poziva, prema odluci Nadležnog tijela odgovornog za dodjelu sredstava prema ovom Pozivu.

     

    Vezano za virtualne kolaborativne subjekte usmjerene na istraživanje i širenje znanja, NT nije nadležno za tumačenje regulative Europske unije. Upućujemo vas na Uredbu Komisije (EU) br. 651/2014. od 17. lipnja 2014. godine o ocjenjivanju određenih kategorija potpora spojivima s unutarnjim tržištem u primjeni članaka 107. i 108. (tzv. Uredba o skupnom izuzeću).

    DATUM ODGOVORA: 05.09.22, 16:25

  • REDNI BROJ PITANJA: 1.5. 27IGeGJq DATUM ZAPRIMANJA PITANJA: 31.08.22, 15:58

    Poštovani,

    kao prihvatljivi prijavitelji u točki 2.1. UzP navode se istraživačke organizacije koje zadovoljavaju definiciju organizacije za istraživanje i širenje znanja, sukladno Uredbi 651/2014, članku 2., točki 83 što znači subjekti (kao što su sveučilišta, istraživački instituti, agencije za prijenos tehnologije, posrednici u inovaciji, fizičke osobe ili virtualni kolaborativni subjekti usmjereni na istraživanje), bez obzira na njegov pravni status (ustrojstvo na temelju javnog ili privatnog prava) odnosno način financiranja.

    U suprotnosti sa ovim je točka 2.2. UzP Prihvatljivost partnera i formiranje partnerstva gdje su navedene isključivo javne istraživačke ogranizacije što se dokazuje Obrascem 6. kojim je tržišno djelovanje limitirano na 20 % ukupnih godišnjih kapaciteta istraživačke organizacije.

     

    Smatramo da su Upute za prijavitelje kontradiktorne s Uredbom 651/2014, članak 2., točka 83 na koju se direktno pozivaju u točci 2.1. te da su u ovom obliku diskriminatorne jer isključuju privatne istraživačke organizacije. Predlažemo izmjenu Uputa za prijavitelje na način izmjene svih propozicija i kriterija koji su isključujući ili diskriminatorni kako bi privatne istraživačke organizacije mogle ravnopravno sudjelovati u programskoj shemi.

    Unaprijed zahvaljujemo!

    Poštovana,

     

    tako je, kao što se navodi u točki 2.1. Uputa za prijavitelje i kao što navodi Uredba 651/2014, članak 2, točka 83, prihvatljivi prijavitelji su istraživačke organizacije koje zadovoljavaju definiciju organizacije za istraživanje i širenje znanja bez obzira na njegov pravni status (ustrojstvo na temelju javnog ili privatnog prava) odnosno način financiranja. Navedeno uključuje i privatne istraživačke organizacije.

     

    Kada je prijavitelj privatna istraživačka organizacija, partnerstvo s Prepoznatim centrom je moguće, ali nije obavezno.

    DATUM ODGOVORA: 05.09.22, 16:29

  • REDNI BROJ PITANJA: 1.6. 27HUrAtG DATUM ZAPRIMANJA PITANJA: 01.09.22, 15:27

    Poštovani , da li OPG u sustavu PDV-a te sa osim vlasnika,, zaposlenom još jednom osobom spada u prihvatljive prijavitelje

    Poštovani,

    u interesu jednakog postupanja, Nadležno tijelo ne daje prethodno mišljenje u vezi s prihvatljivošću prijavitelja. 

    U skladu s definicijom iz priloga I. Uredbe 651/2014, poduzeće je svaki subjekt koji se bavi ekonomskom djelatnošću bez obzira na njegov pravni oblik.

    Također, upućujemo vas na „Vodič za korisnike o definiciji malih i srednjih poduzeća“ Europske komisije u kojem se definicija MSP-ova prikazuje na jednostavniji način, a dostupan je na poveznici:

    https://strukturnifondovi.hr/wp-content/uploads/2017/06/Vodiczakorisnikeodefinicijimalihisrednjihpoduzeca.pdf

    DATUM ODGOVORA: 05.09.22, 16:32

  • REDNI BROJ PITANJA: 1.7. 27pGapcB DATUM ZAPRIMANJA PITANJA: 07.09.22, 21:03

    Ukoliko je riječ o istraživačkoj organizaciji koja je ujedno i na listi Prepoznatih centara, da li se ista može prijaviti i kao prijavitelj na projektu? Da li u tom slučaju mora imati za partnera drugi Prepoznati centar ili institucija može samoj sebi biti partner na projektu?

    Poštovana,

     

    da, istraživačka organizacija koja ujedno ima status Prepoznatog centra je prihvatljiv prijavitelj na ovom Pozivu i tada ona projekt provodi samostalno, bez partnera (poglavlje 2.2. Uputa za prijavitelje, str.12.). Prihvatljivi su joj troškovi navedeni u poglavlju 2.10. Uputa za prijavitelje, podnaslov Prihvatljive kategorije troškova prijavitelja, točka 2) Istraživačke organizacije (str. 22).

    DATUM ODGOVORA: 12.09.22, 13:42

  • REDNI BROJ PITANJA: 1.8. 27jmDUAh DATUM ZAPRIMANJA PITANJA: 07.09.22, 20:59

    U slučaju da je prijavitelj u kategoriji MSP-a, da li može u partnerstvu na projektu imati drugo poduzeće koje isto spada u kategoriju MSP ali nije Prepoznati centar?

    Poštovana,

    kada je prijavitelj u kategoriji MSP-a, nije dozvoljeno partnerstvo nego on projekt provodi samostalno (poglavlje 2.2. Uputa za prijavitelje, str. 12).

    DATUM ODGOVORA: 12.09.22, 13:42

  • REDNI BROJ PITANJA: 1.9. 27LCB1uJ DATUM ZAPRIMANJA PITANJA: 06.09.22, 09:45

    Poštovani,

    kako smo dobili odgovor da su privatne istraživačke organizacije prihvatljiv prijavitelj, možete li objasniti kako postupiti s Obrascem 6 koji uvjetuje da ekonomske djelatnosti koje se sastoje od ponude proizvoda ili usluga na određenom tržištu ne premašuju 20 % ukupnih godišnjih kapaciteta istraživačke organizacije? Privatne istraživačke organizacije čija se ekonomska djelatnost sastoji od proizvoda i usluga na određenom tržištu ne mogu potpisati niti dostaviti Obrazac 6.

    U poglavlju 3.1. Projektni prijedlog je navedeno da je Obrazac 6 obvezan (ako je primjenjivo) te kao napomena da je isto primjenjivo za prijavitelje i partnere koji su istraživačke organizacije. Taj kriterij ne bi trebao biti primjenjiv na privatne istraživačke organizacije jer su one samim time diskriminirane, odnosno neprihvatljive.

    Poštovana,

     

    kao što je navedeno u Okviru Zajednice za državne potpore za istraživanje i razvoj i inovacije (2014/C 198/01), ako se određena istraživačka organizacija ili istraživačka infrastruktura upotrebljava gotovo isključivo za neekonomsku djelatnost, njezino financiranje može biti u potpunosti isključeno iz područja primjene pravila o državnim potporama, pod uvjetom da je ekonomska upotreba isključivo pomoćna djelatnost, odnosno odgovara djelatnosti koja je izravno povezana s radom istraživačke organizacije ili istraživačke infrastrukture i neophodna za taj rad ili je neodvojivo povezana s njihovom glavnom neekonomskom upotrebom, a opseg joj je ograničen. Europska Komisija smatra da je to slučaj ako ekonomske djelatnosti troše potpuno jednake inpute (primjerice materijal, oprema, radna snaga i fiksni kapital) kao i neekonomske djelatnosti, a kapaciteti koji se svake godine dodjeljuju tim ekonomskim djelatnostima ne premašuju 20% ukupnih godišnjih kapaciteta predmetnog subjekta.

     

    Stoga je i u okviru ovog poziva neophodno da istraživačka organizacija podnese Izjavu o neekonomskim djelatnostima (Obrazac 6.) koja sadrži gore naveden uvjet, a kako bi mogla biti isključena iz primjene pravila o državnim potporama. Ukoliko neka organizacija ne može dostaviti takvu izjavu, ona potpada pod primjenu pravila o državnim potporama, odnosno smatra se poduzetnikom.

     

    Drugim riječima, sama definicija istraživačke organizacije a priori ne isključuje privatne istraživačke organizacije nego se one jednako uzimaju u obzir kao  i javne, no da se ne bi smatrale poduzetnikom, one moraju zadovoljavati uvjet naveden u Izjavi (Obrazac 6.). Iz tog razloga je u poglavlju 3.1. Uputa za prijavitelje  navedeno da je Obrazac 6. obavezan za prijavitelje i partnere koji su istraživačke organizacije.

    DATUM ODGOVORA: 12.09.22, 13:43

  • REDNI BROJ PITANJA: 1.10. 27z5n1yy DATUM ZAPRIMANJA PITANJA: 07.09.22, 08:01

    Poštovani,

    Ovim putem želimo skrenuti pozornost na diskriminaciju gospodarskih subjekata i nedosljednost u raspisanom Pozivu davanjem kontradiktornih odgovora.

    Redni broj pitanja 1.3. - odgovarate da Nadležno tijelo donosi odluku o prihvatljivosti prijavitelja te ne dopuštate obrtima (kako ih nazivate "paušalni obrti" uz nerazumijevanje poreznih akata) sudjelovanje u Pozivu kao ravnopravni prijavitelj sa ostalim gospodarskim subjektima

    Redni broj pitanja 1.6. - odgovarate da Nadležno tijelo ne daje prethodno mišljenje u vezi s prihvatljivošću prijavitelja. 

    Također navodite u Vašem odgovoru pod rednim brojem 1.6. "U skladu s definicijom iz priloga I. Uredbe 651/2014, poduzeće je svaki subjekt koji se bavi ekonomskom djelatnošću bez obzira na njegov pravni oblik. Također, upućujemo vas na „Vodič za korisnike o definiciji malih i srednjih poduzeća“ Europske komisije u kojem se definicija MSP-ova prikazuje na jednostavniji način, a dostupan je na poveznici:

    https://strukturnifondovi.hr/wp-content/uploads/2017/06/Vodiczakorisnikeodefinicijimalihisrednjihpoduzeca.pdf "

    što je također detaljno opisano u rednom broju pitanja 1.3. te Vašim odgovorom u rednom broju pitanja 1.6. potvrđujete da svi gospodarski subjekti mogu sudjelovati u ovom Pozivu.

    Ovim putem tražimo izmjenu poziva zbog nedosljednosti, diskriminacije gospodarskih subjekata i kontradiktornosti u Vašim odgovorima.

    Također tražimo i dostavu odluke o prihvatljivosti prijavitelja od strane Nadležnog tijela (sukladno rednom broju pitanja 1.3.) budući da se na nju pozivate kao legitimnu odluku.

    S poštovanjem!

    Poštovani,

     

    u Uputama za prijavitelje Nadležno tijelo definira odredbe Poziva i one kao takve predstavljaju glavni dokument koji definira Poziv.

    Također, upućujemo Vas da pratite objave drugih poziva koji će biti objavljeni u okviru Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021.-2026.

    DATUM ODGOVORA: 12.09.22, 13:43


1-10 od 238 zapisa
...

Upiti

Upite vezane za rad u sustavu fondovieu možete poslati tehničkoj podršci.