Kod poziva: NPOO.C1.6.R1-I1.01
Kategorije
- Sva pitanja (94)
- Prihvatljivost prijavitelja (4)
- Prihvatljivost projekta (8)
- Prihvatljivost troškova (12)
- Prihvatljivost aktivnosti (11)
- Ostalo (59)
Upiti
Upite vezane za rad u sustavu fondovieu možete poslati tehničkoj podršci.
- 37cG0bnl
Točkom 2.6. Prihvatljivost prijavitelja Uputama za prijavitelje definirano je pod točkom (33) da sva ulaganja temeljem ovog Poziva moraju doprinijeti značajno minimalno jednom od okolišnih ciljeva Uredbe (EU) 2020/852 Europskog Parlamenta i Vijeća od 18. lipnja 2020. o uspostavi okvira za olakšavanje održivih ulaganja i izmjeni Uredbe (EU) 2019/2088 (u nastavku EU Taksonomija).
EU Taksonomija u članku 9. navodi 6 okolišnih ciljeva. U članicima 10-15 navode se uvjeti za doprinos svakom pojedinom cilju, odnosno navodi se da Komisija za svaki relevantni okolišni cilj donosi delegirane akte u kojima se nalaze detaljni tehnički kriteriji provjere, a koji služe za utvrđivanje doprinosi li gospodarska djelatnost za koju su kriteriji tehničke provjere utvrđeni određenom cilju.
Ističemo da su delegirani akti doneseni samo za prva dva klimatska cilja, a ne i za ostalih 4 okolišnih. Odnosno - sukladno EU taksonomiji, nije moguće dokazati značajan doprinos bilo kojem cilju osim za prva dva jer tehnički kriteriji za uvjete nisu objavljeni. Dodatno, tehnički kriteriji iz prva dva cilja odnose se na određene (isključujuće) djelatnosti, a ne na sve.
Posljedično, naše je razumijevanje da prijavitelj samostalno (neovisno o tehničkim kriterijima iz EU Taksonomije) utvrđuje da ispunjava neki od ciljeva putem Obrasca 8. Usklađenost projektnog prijedloga s kriterijima značajnog doprinosa i DNSH načelom i objašnjava mjeru/aktivnost iz projektnog prijedloga. Postavlja se pitanje kako će nadležna tijela koja će evaluirati projektne prijave osigurati poštivanje načela jednakog postupanja prema svim prijaviteljiima?
Npr. unutar Grupe 2 hotel koji će uvesti promotivnu kampanju i podizanje svijesti za spriječavanje otpada od hrane (provodi se kao “soft” mjera) doprinosi cilju “kružno gospodarstvo” kroz sprečavanje ili smanjenje stvaranje otpada. Pri tome ne mora zadovoljiti taj uvjet kroz infrastrukturnu komponentu (npr. ponovnu uporabu otpada koji je nastao gradnjom i rušenjem zgrada). Ovo je teoretski primjer, međutim, možete li pojasniti na koji način i po kojim kriterijima će se evaluirati značajan doprinos bilo kojem od 4 okolišna cilja za koje ne postoje tehnički kriteriji? Može li se značajan doprinos cilju smatrati neka od "soft" mjera bez uključivanja u infrastrukturne aktivnosti?
- 37MdwHZ2
Poštovani,
je li prihvatljiv prijavitelj koji u trenutku prijave projektnog prijedloga nema riješenje Ministarstva zdravstva da je registriran za zdravstveni turizam, ali će isti nastojati ishodovati do potpisa ugovora ukoliko projektni prijedlog bude odobran za financiranje?
Unaprijed hvala
- 37JnqpUu
Poštovani,
Sukladno Uputama za prijavitelje, u sadržaju projektnog prijedloga za Grupu 3 stoji kako je, kao referencu uz Izjavu prijavitelja/partnera o kapacitetima u ITR 1, potrebno je dostaviti Rješenje o obavljanju ugostiteljske djelatnosti i/ili Rješenje koje je ukinuto rješenjem izdanim nakon 1. veljače 2020. godine. Obzirom da je u konkretnom slučaju prijavitelj lječilište koje je javna zdravstvena ustanova i čiji je osnivač županija, predmetno Rješenje ne postoji, odnosno nije ishođeno, dok s druge strane prijavitelj (lječilište) plaća boravišnu pristojbu i članarinu prema turističkoj zajednici kao hotel na podatke o ostvarenim noćenjima unesene u eVisitor.
Slijednom navedenog, pitanje glasi: Postoji li mogućnost dokazivanja postojećeg kapaciteta u ITR-u nekim drugim, jednakovrijednom dokumentom? - 37llJMSN
u UPZ točka 2.5 koja se odnosi na sposobnost prijavitelja i partnera, učinkovito korištenje sredstava i održivost projekta gdje piše: "Prijavitelj i partner moraju osigurati odgovarajuće kapacitete za provedbu projekta na način da ima projektni tim, neovisno radi li se o zaposlenima kod prijavitelja ili partnera ili vanjskim stručnjacima i da je jasno definirana i raspoređena odgovornost članova projektnog tima za upravljanje i provedbu projekta. Ako u trenutku predaje projektnog prijedloga prijavitelj nema imenovani tim, kao dokaz sposobnosti za provedbu projekta potrebno je opisati metodologiju uspostave projektnog tima koja, uz način na koji je prijavitelj definirao i rasporedio odgovornosti tima za upravljanje provedbom projekta te iste povezao s predloženim aktivnostima projekta, uključuje kvalifikacije i tražene kompetencije projektnog tima. U svakom slučaju, odgovornosti članova projektnog tima za upravljanje i provedbu projekta moraju biti definirane i raspoređene
Kako se odnosno čime se dokazuje sposobnost proj.tima, trebaju li dostavljati CV, diplome, certifikate ili je taj kriterij ključan kako bi se rasporedile odgovornosti projektnog tima?
- 37BE6n5o
Poštovani,
u točki 1.4. Obveze prijavitelja vezane uz financiranje projekta navodi se da se sredstva za financiranja razlike između iznosa potpore i 100% prihvatljivih troškova ne mogu osigurati iz drugih javnih izvora već iz vlastitih ili nekih drugih izvora koji nisu javni. Kako se to tumači kada se kao prijavitelju radi o:
- Muzeju kojem je osnivač Ministarstvo kulture koje ga financira - može li razliku pokriti sam Muzej koji sredstva dobiva od Ministarstva?
specijalnoj bolnici ili školi kojima je osnivač županija koja financira dio poslovanja bolnice i škole? Smije li se razlika pokriti sredstvima županije?
- 37x57dRM
Poštovani,
vezano uz pokazatelj Količina smanjenja emisije stakleničkih plinova kroz smanjenje emisije CO2, izvor provjere je Registar onečišćavanja okoliša te Izvješće o emisijama. Što s prijaviteljima koji trenutno nisu u navedenom registru ili koji nemaju ni obvezu biti u registru? Je li obveza da svi prijavitelji moraju biti u registru i dostaviti svoje podatke o emisiji CO2 do traženog roka za ovu godinu? U odnosu na koje razdoblje će se mjeriti taj pokazatelj?
- 37is7pLP
Nastavno na točku 2.7. Prihvatljive aktivnosti projekta, u nastavku postavljamo pitanje koje se odnosi na prihvatljivost projektnog prijedloga unutar Grupe 3 Infrastruktura u funkciji razvoja lječilišnog i wellness turizma, kako slijedi.
Ukoliko prijavitelj planira ulaganje u sadržaje u funkciji wellness turizma, da li je nužno da prijavitelj ima i smještajne kapacitete u svom vlasništvu, a koji nisu predmet prijave projektnog prijedloga ili postoji mogućnost da se dodatni sadržaj može vezati na okolnu, postojeću smještajnu infrastrukturu u vlasništvu trećih osoba. Odnosno, da li je moguće da predmet projektne prijave budu samo sadržaji u funkciji wellness turizma kao što su: ugostiteljski, zabavni, sportski, bazeni, teretane, kupke te wellness i spa sadržaji.
- 37e9xtS8
Okolišni 1.1.1.1 Cilj 3. Održiva uporaba i zaštita voda i morskih resursa:
- minimalni uvjeti za odabir projekta je održiva uporaba i zaštita voda i mora te ukoliko je primjenjivo planirati/provesti mjere ublažavanja kako bi se osiguralo da ne dođe do značajnih učinaka na vodne i morske resurse; dokazuje se Prijavnim obrascem (Obrazac 1.1., 1.2. i 1.3.) i odgovarajućim aktom u skladu s Direktivom 2011/92/EU: rješenjem o prihvatljivosti zahvata za okoliš (PUO) ili rješenjem nadležnog tijela kojim utvrđuje da za zahvat nije potrebno provesti procjenu utjecaja na okoliš ili mišljenjem nadležnog tijela da za zahvat nije potrebno provesti postupak ocjene o potrebi procjene utjecaja na okoliš i Obrascem 9. Usklađenost projekta s načelom DNSH.
Molimo informaciju mišljenje možemo li uštede na korištenju geotermalne vode novom regulacijom bazenske tehnike smatrati ZNAČAJNIM DOPRINOSOM?
- 373SO7sH
U uputama za prijavitelje, str. 45/46 navedeno je:
„minimalni uvjet za rekonstrukciju i obnovu postojeće javne turističke infrastrukture zahtijeva postizanje standarda s minimalno 30% uštede energije (izraženo u
MWh/godina) i/ili 30% stakleničkih plinova (izraženo kao CO2 t/godina) u odnosu na ex ante procjenu[1]; dokazuje se Prijavnim obrascem ( Obrazac 1.1., 1.2. i 1.3.), Glavnim projektom, Energetskim certifikatom koji sadrži dokaz o ex ante procjeni uštede energije i/ili emisija stakleničkih plinova, Troškovnikom i Obrascem 9. Usklađenost projekta s načelom DNSH“.
Molim Vas da pojasnite da li, ako se odabere Cilj 1. za značajni doprinos, potrebno dokazati i 30% uštede energije (izraženo u MWh/godina) I 30% stakleničkih plinova (izraženo kao CO2 t/godina), ili samo jedno od toga?
- 37LHX5Zz
Poštovani,
Prema uputama za prijavitelje točka 2.6. Prihvatljivost projekta, stavka 19. Prijavitelj mora dostaviti odgovarajući akt (pravomoćnu građevinsku dozvolu, odnosno drugi odgovarajući akt temeljem kojeg se može započeti s građenjem), izdan prema zakonskim propisima kojima se regulira gradnja građevina. Navedeni akt prijavitelj mora dostaviti prilikom predaje projektnog prijedloga; dokazuje se dostavom pravomoćne građevinske dozvole s dokazom pravomoćnosti, odnosno dostavom drugog odgovarajućeg akta; pitanje glasi: ako je prijavitelj JLS koji prijavljuje rekonstrukciju postojećeg hotela i dogradnju istog, da li je potrebno ishoditi građevinsku dozvolu?
Srdačan pozdrav
Upiti
Upite vezane za rad u sustavu fondovieu možete poslati tehničkoj podršci.