Kod poziva: NPOO.C5.1.R3-I2.01
- REDNI BROJ PITANJA: 5.6. 46ti0eyJ DATUM ZAPRIMANJA PITANJA: 17.04.23, 10:07Ostalo
Pitanja vezano za provedbu:
1. Kandidati za specijalizaciju nisu iskoristili cijeli godišnji odmor iz 2022. godine koji po zakonu moraju iskoristiti do 30.6.2023. godine. Da li specijalizanti mogu biti na starom godišnjem odmoru koji moraju iskoristiti i istovremeno slušati fakultetsku nastavu koja je dio specijalizantskog staža i koja navodno počinje u svibnju 2023. godine?
2. Na sastanku održanom on-line 4. travnja 2023. godine voditelj programa specijalizacije je izjavio da će se fakultetska nastava održavati on-line uz rad. Molimo da se specificira što točno znači slušanje on-line nastave uz rad: da li to znači da specijalizant može zbrinjavati pacijenta na terenu i slušati nastavu on-line ili će slušati nastavu on-line u prvoj smjeni, a navečer raditi u noćnoj smjeni ili raditi vikendom i kako će se voditi evidencija o radnom vremenu uzimajući u obzir Zakon o radu i Zakon o zdravstvenoj zaštiti koji limitiraju maksimalni broj radnih sati u kontinuitetu, minimalan broj sati dnevnog odmora, maksimalni broj radnih sati u tjednu, maksimalni broj prekovremenih sati u godini itd. Voditelj programa specijalizacije naveo na on-line sastanku da „su specijalizanti na specijalizaciji od 7h do 15h i da NPOO nije briga što rade nakon toga“, međutim nije pojasnio kako će se evidentirati slušanje nastave i radno vrijeme koje nadzire inspekcija rada. Da li je specijalizant tijekom slušanja fakultetske nastave u radnom vremenu ili u slobodnom vremenu?
3. Molimo da se pojasni da li se plan i program specijalizacije može odrađivati fleksibilnim redoslijedom obilazaka odjela i ustanova, kao što se provodi kod specijalizacija liječnika, ili je plan i program koji je prezentiran na on-line sastanku (u redoslijedu 1. fakultetska nastava,
2. OHBP, 3. ZHM, 4. godišnji odmor) fiksan? Naime, budući specijalizanti žele ići na ljetni godišnji odmor, a većina njih mora potrošiti i stari godišnji odmor do 30.6.23. Nije jasno zašto prvo moraju na OHBP a onda u ZHM tijekom specijalizacije.
4. Da li se može dobiti plan provođenja specijalizacije za sve godine projekta unaprijed, kako bi se unaprijed znalo kada počinje fakultetska nastava u 2024. i 2025. godini, a ne da nas se obavještava u travnju za svibanj, što otežava organizaciju rada Zavoda i ometa privatne planove specijalizanata?
5. Da li se može ukupan broj specijalizanta (10) planiran za jedan zavod za hitnu medicinu poslati od jednom na specijalizaciju, npr. tijekom 2024. godine?
6. Da li specijalizant na specijalizantskom stažu u zavodu za hitnu medicinu i na hitnom bolničkom prijemu može raditi u svim smjenama ili samo u prvoj smjeni?
7. Da li specijalizant može raditi kao medicinski tehničar u timu 1 sa mentorom/liječnikom tijekom dijela staža u zavodu za hitnu medicinu?
8. Da li Zavod može tražiti ukidanje rješenja o specijalizaciji (dekreta) ako želi odgoditi specijalizaciju za sljedeću godinu?
9. 21.2.2023. godine u odgovoru na pitanje gđe Ive Veršić postavljeno 14.2.23. stoji da jednog glavnog mentora imenuje Ministarstvo za svaku ustanovu koja ima ovlaštenje za provođenje specijalističkog usavršavanja sukladno Pravilniku. Zašto onda liječnik specijalist hitne medicine iz zavoda za hitnu medicinu ne može biti glavni mentor iako ispunjava uvjete iz Pravilnika i ustanova ispunjava uvjete? Zašto se nameću glavni mentori iz bolničkog sustava kada je specijalizacija namijenjena radu u izvanbolničkoj hitnoj medicinskoj službi?
10. Što ako specijalizant ne započne specijalizaciju unutar 30 dana od donošenja rješenja (dekreta)? Da li ustanova može tražiti novi dekret za istu ili drugu osobu?
11. Da li se unutar prijavljenog projekta može mijenjati specijalizant?
12. Ako je projekt prijavljen za 4 specijalizanta a jedan odustane, da li se u sljedećoj prijavi može povećati broj prijavljenih s dodatnim specijalizantom?
13. U kojem vremenskom periodu od prijave projekta se očekuje sklapanje ugovora o financiranju između zavoda i NPOO?
Rad u Zavodu je potrebno organizirati na način da radnici mogu iskoristiti svoja prava koja proizlaze iz propisa, a slušanje fakultetske nastave treba prilagoditi mogućnostima specijalizanta i organizaciji rada Zavoda.
Za vrijeme trajanja fakultetske nastave specijalizant ne bi trebao raditi u timu. Međutim, zbog specifičnosti nekih zavoda za hitnu medicinu i velike udaljenosti od sjedišta fakultetske nastave, bit će ponuđen i online oblik nastave, ali ne za sve kolegije ( Klinička farmakologija u hitnoj medicini s toksikologijom i klinička propedeutika u hitnoj medicini ne mogu se održavati online).
Također, ako zavod nije u mogućnosti osigurati zamjenu za specijalizanta, preporuča se dogovoriti s fakultetima nastavu online u suprotnoj smjeni te nastavu organizirati i kroz duže razdoblje. Dodatni rad/ prekovremeni/ noćni, najbolje je organizirati vikendom poštujući pri tome odredbe Zakona o radu i Zakona o zdravstvenoj zaštiti.
Redoslijed obilazaka nije fiksan, a nije ni preporučljivo da u isto vrijeme svi specijalizanti budu u obilasku. Raspored obilazaka tijekom specijalizacije odredit će glavni mentor u suradnji s mentorom i voditeljem specijalizacije.
Plan provođenja specijalizacije prezentiran je na online sastanku, a detaljan Plan ovisi o početku specijaliziranja prve skupine specijalizanata. Početak druge godine provođenja specijalizacije planira se početkom 2024. godine, u veljači ili najkasnije u ožujku o čemu ćemo naknadno obavijestiti.
Može, ako to neće predstavljati organizacijski problem Zavodu za hitnu medicinu.
Preporuka je da radi u prvoj smjeni, a odluka o istome je u nadležnosti glavnog mentora.
Tijekom provođenja specijalizacije u zavodu za hitnu medicinu, specijalizant može biti u timu 1 s liječnikom koji ne mora biti i mentor. Zadaće mentora definirane su Pravilnikom:
Mentor prati provođenje dijela plana i programa specijalizacije za koji je imenovan i provjerava stečena znanja i vještine specijalizanta. Provjeru znanja specijalizanta mentor provodi putem usmenog ispita i to najmanje četiri puta godišnje te podnosi glavnom mentoru pisano izvješće o napretku specijalizanta. Mentor je odgovoran glavnom mentoru za propisano provođenje dijela plana i programa specijalizacije za koji je imenovan te za točnost podataka koje upisuje u specijalističku knjižicu.
Zavod može zatražiti ukidanje Rješenja uz napomenu da je Rješenje koje donosi Ministarstvo konačno i može se ukidati samo iz razloga propisanih zakonom.
Glavne mentore određuje Ministarstvo zdravstva sukladno Pravilniku o specijalističkom usavršavanju prvostupnika sestrinstva u djelatnosti hitne medicine te u dogovoru s voditeljem specijalizacije.
Ustanova u takvom slučaju traži ukidanje rješenja (dekreta). Dok traje Javni poziv, može se zatražiti donošenje novog rješenja.
11. Može, no promjena specijalizanta ne može i ne smije utjecati na povećanje potraživanih sredstva a u okviru podnesene projektne prijave.
12. Prijavitelj može podnijeti 1 ili više projektnih prijava za 1 ili više specijalizanata. Prijavitelj može prijaviti maksimalan broj specijalizanata sukladno odluci ministra. U trenutku kada prijavitelj dosegne maksimalan broj specijalizacija, sukladno Odluci, isti više ne može prijavljivati nove specijalizante.
13. Potpisivanje ugovora se očekuje u roku od 30 dana od dana donošenja Odluke o financiranju. Trajanje postupka dodjele nije striktno određeno.
DATUM ODGOVORA: 29.09.23, 09:03