Kod poziva: NPOO.C1.6.R1-I1.01
- REDNI BROJ PITANJA: 5.77. 32JHmi2Q DATUM ZAPRIMANJA PITANJA: 19.11.22, 10:53Ostalo
Poštovani,
Za interpretacijski centar (a i druge prihvatljive projekte) traži se u prijavnom obrascu uz ostalo slijedeće:
· Pretpostavke financijske analize: valuta - cijene korištene u analizi; razdoblje financijske analize; procjena prihoda i rashoda; diskontna stopa
· Financijski povrat investicije (FNPV© i FRR©)
· Opišite financijsku isplativost investicije prikazujući izračun financijske neto sadašnje vrijednosti (FNPV K) i financijsku stopu povrata (FRR K) na nacionalni kapital
· Konverzija tržišnih u ekonomske cijene: primijenjeni konverzijski faktori, iskrivljenost plaća u sjeni, fiskalne korekcije
· Indikatori ekonomskih učinaka (ekonomska stopa povrata ili neto sadašnja vrijednost projekta u monetarnim uvjetima)
U obrascu za studiju izvedivosti kaže se: Koristiti metodologiju opisanu u Vodiču kroz analizu troškova i koristi investicijskih projekata - Alat za ekonomsku procjenu kohezijske politike 2014-2020 Europske Komisije.
U Guide to Cost-Benefit Analysis of Investment Projects Economic appraisal tool for Cohesion Policy 2014-2020 kaže slijedeće: This is why the Commission has been continuously promoting the use of Cost-Benefit Analyses (CBA) for major infrastructure projects above €50 million.
P i t a n j e:
1. Odnose li se svi ti podaci ekonomske analize (gore navedeno) samo na komercijalne projekte (kao. npr. hotel i sl.) ili će se ti izračuni raditi i za projekte kao što su posjetiteljski centri, sportski tereni, pješačke i biciklističke staze i dvorce i kurije. Kako za te nekomercijalne projekte koji spadaju u javnu turističku infrastrukturu uopće izračunavati komplicirane podatke ekonomske analize projekta i da li je to uopće potrebno ili se radi o grešci u prijavnom obrascu.
Primjenjuje li se metodologija Guide to Cost-Benefit Analysis of Investment Projects Economic appraisal tool for Cohesion Policy 2014-2020 na nekomercijalne projekte male vrijednosti iz ovoga natječaja. Naime, obrascu studije izvedivosti govori da se treba koristiti metodologiju iz Vodiča analize koristi i troškova projekta a u tom Vodiču stoji da se ta metodologija koristi za infrastrukturne projekte vrijednosti iznad 50 mil EUR. Znači li to da za dvorac, interpretacijski centar, staze i šetnice ili kupalište ne treba koristiti tu metodologiju jer to nisu infrastrukturni projekti u smislu kako se navodi u Guide to Cost-Benefit Analysis of Investment Projects Economic appraisal tool for Cohesion Policy 2014-2020 a isto tako radi se o malim projektima možda 1,5 – 2 mil EUR vrijednosti a nikako preko 50 mil EUR.
Uputama za prijavitelje, poglavljem 3.1 Projektni prijedlog, Studija izvedivosti s analizom troškova i koristi (Obrazac 7.) navedena je u svojstvu obveznog dodatnog dokaza koji se dostavlja uz prijavni obrazac putem sustava NPOO za sve tri grupe prijavitelja.
U predmetnom obrascu naveden je preporučeni sadržaj studije izvedivosti s analizom troškova i koristi, dok je samom studijom izvedivosti potrebno dokazati i opisati sljedeće:
da je projekt u skladu s predmetom i svrhom Poziva te doprinosi obaveznim pokazateljima Poziva te pruža minimalno (klimatski/digitalni) doprinos, u skladu s interventnim poljima (područjima 026,128, iz Priloga VI./VII.) Uredbi o RRF-u.;
da se aktivnosti projekta odvijaju u prihvatljivom sektoru i u skladu su s prihvatljivim aktivnostima ovog Poziva;
prihvatljivi troškovi premašuju najmanje 200% knjigovodstvene vrijednosti imovine koja se ponovno upotrebljava, uknjižene u poreznoj godini 2021. (samo za regionalne potpore dodijeljene projektima koji se odnose na diversifikaciju djelatnosti postojeće poslovne jedinice)
održivost projekta nakon završetka realizacije projekta sukladno točki. 2.5. Uputa za prijavitelje;
način zatvaranja financijske konstrukcije;
Dodatne informacije vezane za državne potpore, ako je primjenjivo:
Izračun ukupnog kapaciteta infrastrukture u odnosu na rezidentne korisnike,
izračun operative dobiti,
dokazati za regionalne potpore dodijeljene projektima koji se odnose na diversifikaciju djelatnosti postojeće poslovne jedinice da prihvatljivi troškovi premašuju najmanje 200% knjigovodstvene vrijednosti imovine koja se ponovno upotrebljava, uknjižene u poreznoj godini 2021.
Vodič kroz analizu troškova i koristi investicijskih projekata - Alat za ekonomsku procjenu kohezijske politike 2014-2020 Europske Komisije opisuje metodologiju analize troškova i koristi.
DATUM ODGOVORA: 25.11.22, 17:18