Naziv poziva: Energetska obnova višestambenih zgrada oštećenih u potresima
Kod poziva: NPOO.C6.1.R1-I2.01
- REDNI BROJ PITANJA: 3.8. 79F2hxfJ DATUM ZAPRIMANJA PITANJA: 10.10.23, 09:36Prihvatljivost troškova
Poštovani,
molim vas osvrt vezano za dole navedeno
- ugradnju novih ili zamjena, odnosno poboljšanje postojećih tehničkih sustava zgrade koji uključuju opremu za grijanje, hlađenje, ventilaciju, klimatizaciju i pripremu potrošne tople vode da li se isto odnosi na stanove, da svaki stan odnosno suvlasnik unutar zgrade može napraviti izmjenu poboljšanje unutar svoje stambene jedinice npr. susjed treba novi kondezacijski bojler jer je stari star 30 godina ili ima plinsku peć, drugi bi išao na ugradnju dizalice topline, treći bi promijenio klimu, četvrti samo radijatore ili se isto odnosi isključivo na zgrade koje imaju zajednički sustav grijanja - npr.toplana, ...
- drugo pitanje je isto slično samo se odnosi na promicanje korištenja OIE piše ukoliko se koristi za potrebe višestambene zgrade da li se misli na samu zgradu i zajedničku potrošnju ili etažne jedinice unutar zgrade, da li samo jedan suvlasnik može ugraditi dizalicu topline kroz ovaj poziv u svom stanu ili ?
-zatim što se tiče fotnaponskih sustava, trebalo je biti da sve stambene jedinice unutar zgrade mogu kroz ovaj poziv ići na ugradnju fotonaponskog sustava, naravno ako tehnički uvjeti to dozvoljavaju, a mislim na površinu krova i zajedničkih dijelova zgrade, garaža,... , konkretno mi smo bili pripremli projekt i ishodili elektroenergetsku suglasnost HEP-a za cijelu zgradu za svako OMM za ugradnju fotonaponskog sustava za proizvodnju električne energije, po ovom pozivu možemo samo za zajedničku potrošnju , koja je za nas mjesečni trošak 3,5 EUR (3 - lampe na stubištu) , što nije isplativo, ali smo bili spremni i za zajedničku potrošnju ugraditi sustav za proizvodnju električne energije, jer bi dobili kompletno energetski učinkovitu zgradu, jer po meni zgradu čine stambene jedinice unutra zgrade.
Idemo na konstrukcijsku i energetsku obnovu zgrade i sad kad se sve radi trebalo je biti omogućeno da se i ovakve stvari unutar takvih zgrada gdje je to naravno moguće i oni koji to žele, da se sve riješi kroz jedan postupak, da se smanje troškovi i takve zgrade da u konačnici budu max. energetski učinkovite - što je cilj poziva.
Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru.Predstavnik suvlasnika.
Poštovana,
točkom 2.7 Uputa za prijavitelje predmetnog Poziva definirane su prihvatljive aktivnosti, te je u okviru mjere II.1 navedeno (između ostalog) sljedeće:
• ugradnja novih ili zamjena odnosno poboljšanje postojećih tehničkih sustava zgrade koji uključuju tehničku opremu za grijanje, hlađenje, ventilaciju, klimatizaciju i pripremu potrošne tople vode;
• promicanje korištenja OIE u sustavima grijanja i/ili pripreme potrošne tople vode: kotao na pelete/sječku, dizalice topline, solarni kolektori itd., ukoliko se proizvedena energija koristi isključivo za potrebe višestambene zgrade oštećene u potresu;
• ugradnja fotonaponskih sustava za proizvodnju električne energije iz OIE za potrebe zajedničke potrošnje višestambene zgrade oštećene u potresu, uključujući ugradnju spremnika električne energije (uz postojeći ili novi fotonaponski sustav).
Vezano na Vaša 3 potpitanja koja se odnose na gore navedene aktivnosti, u nastavku su odgovori:
1) Zamjena kondenzacijskog kotla je moguća na razini stambene jedinice i cijele zgrade. U oba slučaja, ušteda mora biti dokazana proračunom - kod zamjene sustava u samo jednoj jedinici podrazumijeva se odgovarajuće zoniranje u proračunu, s dokazom ušteda na cijeloj zgradi. Kod ostalih sustava nije izričito odvojena jedinica i cijela zgrada, ali je na isti način dopustiva intervencija na individualnim sustavima po samostalnim uporabnim cjelinama. Nije dopustivo isključivanje zajedničkog sustava i zamjena individualnim (etažnim) sustavima.
2) Korištenje OIE u sustavima grijanja i/ili pripreme PTV je prihvatljiva aktivnost ukoliko se proizvedena energija koristi isključivo za potrebe višestambene zgrade oštećene u potresu. Predmetno se odnosi na proizvodnju energije za pokrivanje potreba zajedničke potrošnje višestambene zgrade koja je predmet projektnog prijedloga.
3) U Aneksu 2. Popis tehničkih uvjeta Uputa za prijavitelje, definirana je ugradnja fotonaponske elektrane na raspoložive krovne, fasadne i dr. površine za pokrivanje vlastitih potreba za električnom energijom. Pokrivanje vlastitih potreba za eklektičnom energijom se odnosi na proizvodnju el. energije za vlastite potrebe zajedničke potrošnje višestambene zgrade koja je predmet projektnog prijedloga. To znači da fotonaponska elektrana treba biti projektirana i dimenzionirana u skladu s proračunatim potrebama za zadovoljavanje zajedničke potrošnje baš te višestambene zgrade.
Dodatno, skrećemo pozornost da sve gore navedene mjere energetske učinkovitosti, kako bi bile prihvatljive za sufinanciranje u okviru predmetnog Poziva, moraju zadovoljiti tehničke uvjete definirane u Aneksu 2. Popisu tehničkih uvjeta Uputa za prijavitelje.
S poštovanjem
DATUM ODGOVORA: 16.10.23, 12:08